Legionella – co to za bakteria? Może wywoływać groźne dla zdrowia choroby, w tym legionellozę, znaną również jako choroba legionistów. W naturalnym środowisku bakterie te występują w wodach powierzchniowych, takich jak rzeki czy jeziora, ale mogą znaleźć się także w systemach wodociągowych, klimatyzacyjnych, czy nawet w domowych instalacjach wodnych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, skąd się bierze legionella, jakie daje objawy i jak się jej pozbyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd się bierze legionella
- Jak wykryć legionellę w naszym otoczeniu
- Legionella – jakie są objawy
- Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się legionelii
- Dlaczego warto być świadomym zagrożenia legionellą
Skąd się bierze legionella?
Warto rozpocząć od tego, skąd się bierze legionella. Bakterie te rozwijają się w ciepłej wodzie, szczególnie w temperaturze od 20°C do 50°C, co oznacza, że systemy wodne budynków, takie jak wieże chłodnicze, systemy klimatyzacyjne, czy nawet prysznice, mogą stać się siedliskiem tych mikroorganizmów.
Jak wykryć legionellę w naszym otoczeniu?
Metody wykrywania obejmują testy laboratoryjne, które mogą zidentyfikować w próbkach wody obecność bakterii legionella. Jak wykryć ją przed oddaniem próbek? Można zwrócić uwagę na objawy po wypiciu. Jednak legionella w wodzie daje objawy, które mogą być niebezpieczne i nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o badaniu płynu. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać badanie jakości wody Warszawa jest Interlabo – Laboratorium Badawcze, które oferuje kompleksowe badania w celu zapewnienia bezpieczeństwa wodnego.
Legionella – jakie są objawy?
Zakażenie bakterią może przypominać grypę. Legionella w wodzie – objawy, jakie daje:
-
gorączka i dreszcze: wysoka gorączka często połączona z dreszczami jest jednym z pierwszych objawów zakażenia legionellą, przypominającym objawy grypy.
-
bóle mięśni: osoby zakażone legionellą często skarżą się na bóle mięśni, co może być mylące i przypisywane zmęczeniu lub innym chorobom.
-
kaszel: może być suchy lub mokry. Niektóre osoby plują krwią po zakażeniu bakterią legionella. Co to oznacza? Może to wskazywać na poważniejsze zapalenie płuc.
-
zmęczenie i osłabienie: ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia, nawet bez wykonywania wysiłku fizycznego, jest typowym objawem zakażenia.
-
bóle głowy: silne bóle mogą towarzyszyć zakażeniu legionellą, często są one intensywne i trudne do złagodzenia standardowymi środkami przeciwbólowymi.
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się legionelli?
Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie zakażenia legionella. Jak wykryć i zapobiec rozprzestrzenianiu się tej bakterii? Metody obejmują regularne czyszczenie i dezynfekcję systemów wodnych, utrzymanie temperatury wody poza zakresem optymalnym dla wzrostu bakterii oraz stosowanie filtrów wodnych. Ponadto regularne badanie jakości wody w Interlabo, które można wykonać na terenie całej Polski, może pomóc w monitorowaniu stanu wody i szybkim wykrywaniu potencjalnych zagrożeń.
Dlaczego warto być świadomym zagrożenia legionellą?
Legionella może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda jest magazynowana. Bycie świadomym, co to legionella, jak wykryć i zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii, jest fundamentalne. Regularne badania jakości wody i systematyczna dezynfekcja systemów wodnych mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób związanych z tymi mikroorganizmami. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na legionella badanie wody, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczne i zdrowe środowisko. Pamiętajmy, że wiedza i odpowiednie działania mogą uchronić nas przed wieloma niebezpieczeństwami, a legionella jest jednym z takich zagrożeń, na które możemy skutecznie wpłynąć.